Kiedy słyszysz „freelancer”, od razu wyobrażasz sobie osobę z laptopem gdzieś na Bali lub w przytulnej kawiarni niedaleko domu. Nie życie, ale sen.
Niewątpliwie taki format pracy daje swojemu „właścicielowi” swobodę – od pięciodniowego biura, stania w korkach w drodze do pracy i braku wyboru, z kim i nad jakimi projektami pracować.
Jednak każdy medal ma dwie strony. Przekonajmy się, czy w życiu freelancera wszystko jest takie słodkie i od czego zacząć poszukiwania pracy. Czas dowiedzieć się, czym jest freelancing.
Freelance to forma pracy, zazwyczaj oparta na projektach, która pozwala na pracę zdalną, elastyczny grafik i samodzielne wybieranie klientów i zadań. Płatność - godzinowa lub stała za projekt.
Kierunek ten często mylony jest z pracą zdalną. Jest jednak duża różnica – w przeciwieństwie do pracy zdalnej, w freelancingu możesz wybrać, kiedy pracować, a kiedy nie brać się za projekty i dać sobie chwilę odpoczynku. Ta sama zasada dotyczy zamówień i klientów.
Wraz z początkiem pandemii ta forma pracy aktywnie zyskuje na popularności. Obostrzenia kwarantanny pozbawiły wiele osób pracy offline. Możliwość pracy jako freelancing stała się dla nich ratunkiem.
Ten kierunek może być odpowiedni:
- tych, którzy lubią pracować w nocy;
– introwertycy, którzy nie lubią pracować w ciasnym biurze;
- dla kobiet na urlopie macierzyńskim, które wybierając freelance zawsze będą mogły dostosować swój grafik do potrzeb małego dziecka
- studenci poszukujący pracy w niepełnym wymiarze godzin;
- oraz każdemu, kto pragnie większej swobody wyboru w pracy i ma czarny pas w samodyscyplinie i motywacji.
Jak zostać freelancerem
Krok 1. Określ kierunek usług, które będziesz świadczyć.
Jeśli jesteś już ekspertem w jakiejś dziedzinie, rozpoczęcie pracy jako freelancing będzie dość łatwe, ponieważ masz już doświadczenie i portfolio
Trudniej jest, gdy zdecydujesz się radykalnie zmienić dziedzinę i spróbować czegoś nowego. W takim przypadku radzimy przyjmować zlecenia w różnych kierunkach – dzięki temu będziesz mógł określić, w jakich zadaniach jesteś lepszy i lubisz je wykonywać.
Krok 2. Oświadczenia o sobie.
Tworząc strony na giełdach freelancerów (więcej o nich napiszemy później), zadbaj o to, aby Twój profil był jak najbardziej kompletny, zgodny z wymaganiami platformy.
Pokaż klientom, jak możesz być dla nich przydatny:
- szczegółowo opisać umiejętności zawodowe i znajomość narzędzi;
- wskaż swoje cechy osobiste, które pomagają Ci w pracy;
- wykazać się doświadczeniem zawodowym (najlepiej - opublikować portfolio);
- wypisz konkretne zadania, które możesz wykonać.
Nie ograniczaj się jednak do wymian. Opublikuj swoje CV na portalach z ofertami pracy, wskazując, że rozważasz pracę zdalną i projektową.
Nie zapominaj również, że pierwszych klientów można znaleźć wśród znajomych. Napisz post na portalach społecznościowych na temat świadczonych przez Ciebie usług i poproś bliskich o udostępnienie go.
Krok 3. Złóż pierwsze zamówienia.
Nie oczekuj, że pierwsze zamówienie zostanie znalezione łatwo i szybko. Trzeba będzie włożyć sporo wysiłku i przez pierwsze 1-3 tygodnie freelancingu codziennie wysyłać 10-15 próśb o współpracę.
Cena za kilka pierwszych zamówień może zostać obniżona, aby „przebić” bardziej doświadczonych specjalistów z recenzjami i portfolio.
Ważne jest także szybkie reagowanie na wiadomości od potencjalnych klientów, gdyż od tego może zależeć to, czy otrzymamy zamówienie.
Jak się rozwijać się i zarabiać jako freelancer
i masz już 10-15 recenzji, Twoje portfolio jest przepełnione sprawami i rozumiesz, że rozpoczęcie pracy jako freelancer było bardzo dobrym wyborem. Co jednak pomoże Ci rozwijać się w tym kierunku i zarabiać więcej?
Poziom języka angielskiego jest co najmniej średniozaawansowany (B1). Na tym poziomie będziesz mógł pracować nie tylko z klientami w Twoim kraju, ale także zagranicznymi.
Proaktywność. Wyjdź z inicjatywą – na przykład pokaż klientowi tymczasowe wyniki pracy, aby na bieżąco informować go o postępie zadania.
Umiejętność budowania długotrwałych relacji. Przecież 2-3 stałych klientów będzie w stanie uchronić Cię od konieczności ciągłego poszukiwania nowych projektów i stresu przed nieznanym.
Możliwość sprzedaży. Nie tylko po to, aby wykonać zadanie, ale także poznać potrzeby klienta, dowiedzieć się, czego jeszcze może potrzebować i znaleźć szansę na dodatkową współpracę.
Jak wybrać kierunek freelancingu
Kiedy już wiesz z jaką wiedzą zostaniesz wprowadzony na giełdę, to świetnie. A co zrobić, jeśli chcesz pracować jako freelancer od podstaw i nie wiesz, jaki kierunek wybrać?
Według giełdy freelancerów Upwork najlepiej opłacanymi niezależnymi zawodami są:
- Copywriter
- Projektant stron internetowych
- Konsultant ds. marketingu cyfrowego
- Menedżer SMM
- Edytor
- Twórca stron internetowych
– Specjalista ds. reklamy kontekstowej i targetowanej (PPC, Media Buyer)
- Fotograf
- Analityk danych
- Konsultant biznesowy
– Programista (programista)
– Filmowiec (nagrywa i montuje filmy)
- Księgowy
- Wirtualny asystent
- Menedżer ds. PR
Po wybraniu i przetestowaniu rodzaju aktywności z pewnością zrozumiesz, czy Ci odpowiada, czy nie.
Najczęstsze błędy podczas pracy jako freelancer
Już teraz postrzegasz siebie jako odnoszącego sukcesy freelancera z ciągłymi zamówieniami i niekończącym się przepływem przelewów na Twoje konto (najlepiej gdzieś na Bali). Wszystko to jest prawdą, jeśli na początku wiesz, jakich błędów lepiej nie popełniać w tej pracy.
Nieumiejętność odpowiedniego przydzielania czasu
To właśnie jest największe ryzyko zepsucia Twojej reputacji już na starcie. Niektórzy wykonawcy zamiast czasu rzeczywistego wskazują 20-30% mniej. Początkujący są szczególnie winni tego, próbując zadowolić klienta.
Jednak za każdym razem, gdy nie zrealizujesz zamówienia w określonym terminie, zmniejszasz prawdopodobieństwo otrzymania kolejnego. Dlatego lepiej wskazać klientowi realistyczny czas (a najlepiej dodać 20% na ryzyko nieplanowane).
Błędna ocena kosztów usług
Dumping na starcie jest normalny, bo w jakikolwiek sposób chcesz zdobyć pierwsze zamówienia. Warto jednak zatrzymać się w czasie i pamiętać, że masz już portfolio i pozytywne recenzje, więc czas zacząć stopniowo podnosić cenę za swoje usługi.
Nie warto też przeceniać własnej pracy – bo w ten sposób odstraszysz klientów i w efekcie zostaniesz bez nowych zamówień.
Nieobiektywna ocena własnych możliwości
Zanim odpowiesz na polecenie, przeanalizuj, czy naprawdę masz siłę, aby podołać zadaniu.
Najgorzej jest przyjąć zamówienie, poświęcić swój czas, kazać klientowi czekać na efekt i odmówić przyjęcia zamówienia, bo po prostu nie wiesz, jak to zrobić. Z pewnością nie obejdzie się bez negatywnej recenzji i obniżki.
Pracuj bez planowania
Bez planowania czasu nie będziesz w stanie przyjąć kilku zamówień jednocześnie i zrealizować ich wszystkich w wyznaczonym terminie.
Jeśli nie zaplanujesz odpoczynku, wypalenie zaczniesz już po 2-3 miesiącach. Przecież na twoich listach oprócz zadań służbowych nie będzie żadnych działań naprawczych.
Pamiętaj, że freelancing to maraton, a nie sprint. Dlatego trzeba tutaj planować „na dłuższą metę”.
Bez planowania finansowego będziesz żył od zamówienia do zamówienia, będąc w ciągłym stresie w dni, w których nie ma nowych klientów.
Zapamiętaj
Freelancer ≠ Praca zdalna
Jest to forma pracy, najczęściej projektowa, która pozwala na pracę zdalną, elastyczny grafik i samodzielny wybór klientów i zadań. Płatność - godzinowa lub stała za projekt.
Możesz wyszukiwać projekty niezależne:
- na wymianach niezależnych
- tablice ogłoszeń
– portale wyszukiwania ofert pracy (wskazujące pracę projektową i zdalną)
- wśród znajomych, zamieszczając post o zakresie ich usług w sieciach społecznościowych
Pracując z niezależnymi giełdami, lepiej skorzystać z funkcji „bezpiecznej umowy”. W ten sposób unikniesz oszustwa ze strony klienta.
Aby odnieść sukces w freelancingu, ważna jest dobrze rozwinięta samodyscyplina, umiejętności zarządzania czasem i komunikacji biznesowej.
Aby zwiększyć swoje dochody jako freelancer, ważna jest znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (B1), aby móc pracować z klientami zagranicznymi.
Commenti