top of page

Czym jest marketing efektywnościowy (Performance Marketing)?

Zdjęcie autora: Vladyslav LebedynetsVladyslav Lebedynets

Performance marketing wymusza współpracę wszystkich kanałów reklamowych w celu maksymalizacji efektywności marketingu. Głównymi zasadami i celami tego podejścia jest zwrot inwestycji marketingowych i wzrost sprzedaży. Metoda ta skupia się na realnych celach biznesowych, które krok po kroku wypracowywane są w trakcie interakcji z konsumentami:


- powstaje potrzeba;

- zaproponowano rozwiązanie;

- utrzymanie publiczności;

- leady zamieniają się w sprzedaż;

- wzrasta lojalność.


Czym jest Performance Marketing i jak działa?


Performance marketing to strategia promocji mająca na celu osiągnięcie wymiernych wyników finansowych (KPI) w krótkim czasie. Ten kierunek powinien opanować każdy, kto marnuje połowę swojego budżetu i nie wie, gdzie dokładnie. W performance marketingu nie ma abstrakcyjnych wskaźników – jest on szczególnie przydatny w czasach utraty zysków i kryzysu. Performance Marketing oprócz tego, że jest zorientowany na sprzedaż, wyróżnia się tym, że działa, gdy wśród odbiorców powstał już popyt.


KOMPLEKSOWY (czyli wykorzystując wszystkie narzędzia digital marketingu) Performance marketing wymaga dużego budżetu. Jego zastosowanie jest uzasadnione w przypadku firm, których budżet marketingowy wynosi 20 000 tysięcy PLN miesięcznie lub więcej. Ale nawet jeśli Twój budżet jest znacznie mniejszy, możesz zastosować w praktyce podstawowe zasady Performance Marketingu. Śledź, ile pieniędzy potrzebuje każdy kanał reklamowy. Jeśli skuteczność jednego narzędzia maleje, rozdziel pieniądze na bardziej efektywne obszary.


Cechy marketingu efektywnościowego:


- mierzalność efektywności wykorzystywanych kanałów;

- ocena wskaźników biznesowych (CPA, ROI);

- możliwość wpływania na wydajność w czasie rzeczywistym;

- synchronizacja SEO, SMM, e-mail marketingu, reklamy w mediach w celu osiągnięcia maksymalnych wyników.


Skuteczność kampanii mierzy się i śledzi za pomocą linków polecających, kodów kuponów i indywidualnych numerów telefonów. Ta metoda wymaga obszernej konfiguracji i dokładnych testów. Ponadto potrzebujesz skutecznej strategii i wygodnej, szybkiej platformy. Ale ostatecznie wszystkie wysiłki opłaciły się wysokim ROI i łatwością określenia sukcesu kampanii.


Jak pracować z Performance Marketingiem?


Aby zrozumieć, jak działa performance marketing, przyjrzyjmy się jego głównym elementom: głębokiej analizie danych. Na początku ważna jest analiza wskaźników biznesowych firmy, konkurentów, rynku i rozważenie zalet i wad produktów. Konieczne jest zbadanie grupy docelowej, TOP wyników wyszukiwania według tematu, rdzenia semantycznego i efektywności wszystkich źródeł ruchu. Dogłębna analityka powinna być obecna na każdym etapie pracy – pozwala to kontrolować efektywność inwestowanych pieniędzy.


Ustalanie celów.


Zdefiniowanie celu jest punktem wyjścia do opracowania kampanii. Od tego zależy dalsza strategia, terminy realizacji, budżet i narzędzia reklamowe. Cel musi być konkretny, mierzalny i określony w czasie.


Budowanie kompleksowej strategii.


Na tym etapie dobierane są najskuteczniejsze narzędzia i kanały reklamowe dla konkretnego przypadku. Dzięki regularnym audytom korygowane są skuteczne techniki, a nierentowne narzędzia zastępowane nowymi, dającymi z góry przewidywane rezultaty.


Zarządzanie kanałami reklamowymi.


Konieczne jest nie tylko policzenie wniosków, ale także sprawdzenie, w jaki sposób żądania są powiązane z kanałami reklamowymi i jak wysoka jest ich jakość. Kompleksowa analityka pomoże określić, jaki budżet został wydany na rozwój kanału i jakie przychody uzyskała firma. Dzięki tej analizie efektywności możliwe jest prześledzenie ścieżki konsumentów przez lejek sprzedaży, określenie średniego rachunku dla każdego kanału oraz rentowności za okres raportowania.


Główne narzędzia marketingu efektywnościowego:


- Reklama kontekstowa

- SMM (reklama ukierunkowana)

- Marketplace

- Marketing e-mailowy

- Reklama natywna

- Mobilny marketing

- Remarketing

- Programy partnerskie


W marketingu efektywnościowym wszystkie te narzędzia współdziałają, aby osiągnąć kluczowe cele biznesowe.


Przykład marketingu efektywnościowego.


Załóżmy, że Twoja firma tworzy strony internetowe. Chcesz zwiększyć sprzedaż, przyciągając do swojej witryny bardziej ukierunkowany ruch.


Etap 1. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności dobierane i uzgadniane są narzędzia medialne oraz strony odwiedzane przez potencjalnych klientów.


Etap 2. Przyciągnięci reklamą kontekstową i ukierunkowaną w sieciach społecznościowych odwiedzający wracają na stronę za pośrednictwem zwykłych kanałów reklamowych, a liczba aplikacji wzrasta. Wcześniej przyciągnięci odbiorcy powracają również w przypadku zapytań SEO związanych z marką. Oprócz aplikacji już przy pierwszej wizycie odwiedzający aktywnie subskrybują biuletyny e-mailowe. Marketing e-mailowy zwiększa lojalność odwiedzających i wielkość sprzedaży.


Etap 3. Wyświetlane są promocje nieaktywnym użytkownikom i uruchamiany jest dynamiczny retargeting.


Etap 4. Skoncentruj się na powtarzalnej sprzedaży. Po przyciągnięciu użytkownicy mogą stać się stałymi klientami; można ich motywować do powtarzania zamówień za pomocą powiadomień push, targetowania w sieciach społecznościowych i uruchamianych kampanii e-mailowych. Łączysz wszystkie narzędzia reklamowe w jeden system i budujesz interakcję z użytkownikami, aby poprawić konwersję.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page