top of page
  • Zdjęcie autoraVladyslav Lebedynets

Czym jest marketing internetowy, dlaczego biznes go potrzebuje i ile można na nim zarobić?

Marketing internetowy może przynieść firmie miliardy zysków. Opowiadam jak to działa i jakie umiejętności są potrzebne, żeby zacząć w branży.


Marketing internetowy to jedna z najpopularniejszych dziedzin marketingu. Większość firm promuje swoje produkty w Internecie w taki czy inny sposób – tworząc reklamy, tworząc społeczności w sieciach społecznościowych lub sprzedając produkty na platformach handlowych.


Co to jest marketing internetowy


Marketing internetowy to promocja towarów i usług w Internecie. Celem marketingu internetowego jest zrozumienie, czego chcą konsumenci i jak zaspokoić ich potrzeby oraz sprzedać im produkt w celu osiągnięcia zysku.


Marketing internetowy to rodzaj marketingu. Marketing prowadzony jest zarówno online, jak i offline, a marketing internetowy obejmuje wyłącznie działania firmy w Internecie.


Narzędzi i kierunków marketingu internetowego jest wiele. Marketing internetowy może obejmować na przykład kampanię reklamową na Facebooku, rejestrację w Mapach Google i publikację artykułu na swoim blogu. Poniżej porozmawiamy więcej o głównych narzędziach marketingu online.


Można powiedzieć, że marketing internetowy jest potrzebny każdemu. Dla wielu firm Internet jest głównym źródłem klientów, a niektóre firmy prowadzą działalność wyłącznie w Internecie.


Dlaczego firmom potrzebny jest marketing internetowy?


Globalnym celem marketingu internetowego jest przyniesienie jak największego zysku firmie. Jeśli firma nie zajmuje się marketingiem internetowym, zarabia znacznie mniej niż mogłaby.


W praktyce globalny cel marketingu internetowego odpowiada dwóm dużym zadaniom.


Pierwszym z nich jest sprzedaż bezpośrednia i generowanie leadów. Kierunek ten nazywa się marketingiem efektywnościowym. Ma na celu szybką poprawę wyników finansowych firmy: sprzedaż jak największej liczby towarów lub usług tu i teraz. W tym celu firmy na przykład przyciągają nowych klientów, oferują towary i usługi lojalnym klientom oraz podwyższają średni rachunek.


Drugi to praca nad marką. Kierunek ten nazywa się marketingiem marki. Marketing marki ma na celu uświadomienie ludziom marki i dobre samopoczucie z nią związane. Pośrednio wpływa to na sprzedaż – im więcej ludzie wiedzą o marce i im bardziej jej ufają, tym częściej kupują produkty tej marki. Okazuje się, że marketing marki wpływa również na wyniki finansowe firmy – ale w inny sposób i w dłuższej perspektywie.


Co obejmuje marketing internetowy: główne etapy


Aby osiągnąć swoje cele, marketing internetowy rozwiązuje różne problemy. W teorii marketingu są różne etapy, ale w uproszczeniu wyglądają one tak:


- Badanie. Na tym etapie badają konkurencję, rynek, produkt, grupę docelową - wszystko, co jest ważne dla marketingu. Jest to konieczne, aby zrozumieć, jaką pozycję zajmuje firma na rynku i jakie ma możliwości.


- Opracowanie strategii. Na tym etapie ustalane są cele firmy i sposoby ich osiągnięcia. Strategia opisuje narzędzia marketingu internetowego i sposób ich wykorzystania.


- Realizacja. Jest to realizacja wszystkich zaplanowanych prac. Na przykład konfigurowanie kampanii reklamowych, utrzymywanie stron w sieciach społecznościowych, organizowanie wydarzeń i wiele więcej.


- Kontrola. Jest to ocena skuteczności strategii marketingowej. Na tym etapie analizują, czy możliwe jest osiągnięcie założonych celów, a jeśli coś pójdzie nie tak, korygują plany lub postęp prac.


Wszystkie te etapy mają charakter cykliczny – stale się powtarzają.


Jakie obszary wyróżnia marketing internetowy?


Obszary marketingu internetowego podzielone są na grupy narzędzi, które służą do osiągnięcia celów. Jest ich wiele. Porozmawiajmy o pięciu najczęściej używanych rodzajach narzędzi.


Reklama kontekstowa. Są to reklamy w wyszukiwarkach oraz w sieciach reklamowych należących do tych systemów. Jest wyświetlany w odpowiedzi na żądanie użytkownika. Na przykład reklama sklepu internetowego sprzedającego smartfony zostanie wyświetlona osobie, która wpisała zapytanie „Iphone 15 Pro” w pasku wyszukiwania Google.


Reklama kontekstowa w Google nazywana jest jednym z głównych kanałów marketingu internetowego. Celem umieszczania reklamy kontekstowej jest sprzedaż towarów lub usług. Są firmy, które przyciągają klientów wyłącznie poprzez reklamę kontekstową.


Reklama ukierunkowana. Tak nazywa się reklama w sieciach społecznościowych – reklamy wyświetlane osobom spełniającym niezbędne kryteria. Na przykład reklama wyświetlana jest tylko mężczyznom poniżej 25 roku życia, którzy studiują na uniwersytecie.


Reklama celowana to także jeden z głównych kanałów marketingu internetowego. Jest często wykorzystywany do sprzedaży, ale można również uruchamiać reklamy w celu zwiększenia świadomości marki i lojalności.


SEO. Optymalizacja wyszukiwarek - optymalizacja dla wyszukiwarek. To cały szereg prac mających na celu ulepszenie poszczególnych stron serwisu i zasobu jako całości. Dzięki SEO strony internetowe trafiają na sam szczyt wyników wyszukiwania, co oznacza, że ​​otrzymują darmowy ruch.


SEO to kolejne popularne narzędzie marketingu internetowego. Pozwala przyciągnąć odwiedzających do Twojej witryny znacznie niższym kosztem niż reklama. Są firmy, które większość swojej sprzedaży czerpią z SEO i prawie nie korzystają z reklam.


SMM. SMM oznacza marketing w mediach społecznościowych - marketing w mediach społecznościowych. Firmy tworzą strony w sieciach społecznościowych i tam współpracują z grupą docelową - przyciągają subskrybentów, opowiadają im o produkcie i uruchamiają szeroko zakrojoną reklamę.


Głównym celem SMM jest przyciągnięcie klientów z Facebook, Instagram, Telegram i innych platform. Ale marketing w mediach społecznościowych służy także poprawie reputacji firmy, zwiększeniu jej świadomości i lojalności wobec niej – to wszystko wpływa na sprzedaż.


Content marketing. To promocja poprzez treść. Formaty treści mogą być różne – artykuły, listy kontrolne, instrukcje, kolekcje, podcasty, filmy i wiele innych. Publikowane są na stronie internetowej firmy – np. na blogu – oraz na platformach zewnętrznych – np. w sieciach społecznościowych, mediach i na specjalistycznych zasobach.


Marketing treści nie generuje sprzedaży w taki sam sposób, jak reklama kontekstowa lub ukierunkowana. Jego celem jest zbudowanie lub zwiększenie zaufania do firmy. Za pomocą przydatnych treści firma pokazuje swoją wiedzę, użytkownicy zaczynają jej ufać, co oznacza, że ​​częściej kupują jej produkty lub usługi.


Istnieje ogromna liczba innych obszarów marketingu internetowego - na przykład marketing e-mailowy, marketing CRM, chatboty, marketing wpływowy, reklama wideo.


W marketingu internetowym często wykorzystuje się kilka narzędzi jednocześnie. Na przykład firma może angażować się w SEO, kampanie e-mailowe, blogowanie i uruchamiać reklamy kontekstowe. Aby kontrolować wszystkie kanały promocji, firmy zatrudniają marketerów internetowych.


Kim jest digital marketer


Marketingowiec internetowy to specjalista odpowiedzialny za promowanie towarów i usług w Internecie. Opracowuje strategię marketingową firmy i ją realizuje.


Zadania marketera internetowego w dużej mierze zależą od tego, jakich narzędzi promocji używa firma, jakie cele chce osiągnąć i jaki ma budżet marketingowy. Na przykład w niektórych firmach marketera internetowego można nazwać osobą, która sama prowadzi reklamy w Google, zarządza stronami na Facebook'u i zajmuje się sadzeniem roślin.


W innych firmach marketerem internetowym może być osoba zarządzająca marketingiem.


Oto jego typowe zadania:


- analiza rynku, konkurencji i grupy docelowej;

- sporządzanie strategii marketingowej i planu marketingowego;

- budżetowanie - podział środków budżetowych na wykorzystanie różnych narzędzi;

- współpraca z kontrahentami – ustalanie zadań i monitorowanie realizacji;

- analiza wyników i przygotowywanie raportów.


Taki marketer internetowy nie tworzy reklam i nie utrzymuje stron w sieciach społecznościowych. Jest strategiem, który określa, jak powinien działać marketing internetowy.


Są też marketerzy, którzy specjalizują się w jednym obszarze marketingu internetowego. Przykładowo, e-mail marketer zajmuje się wyłącznie kampaniami e-mailowymi: zbiera bazy kontaktów, buduje łańcuchy e-mailowe i analizuje wyniki. Influencer marketer odpowiada jedynie za współpracę z liderami opinii – wyszukiwanie blogerów, przemyślenie strategii reklamowej i negocjowanie współpracy.


Jakich umiejętności potrzebuje marketer internetowy?


Umiejętności zależą od specjalizacji marketera internetowego i narzędzi, z którymi pracuje. Przyjrzyjmy się umiejętnościom, których najczęściej potrzebują pracodawcy.


Zrozum, jak działa marketing. Np. trzeba zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy podejmują decyzje zakupowe, na co wpływa cena produktu, jakich efektów można się spodziewać, korzystając z różnych kanałów promocji. Bez tej wiedzy marketer internetowy nie będzie w stanie zbudować lejka sprzedażowego – ścieżki potencjalnego klienta do zakupu.


Umiejętność korzystania z różnych narzędzi marketingu internetowego. Najczęściej pracodawcy oczekują, że marketer internetowy wie, jak skonfigurować reklamę kontekstową w Google, rozumie SMM, SEO i konfigurowanie reklam ukierunkowanych.


Zrozum analitykę. Od marketerów internetowych oczekuje się umiejętności analityki internetowej – badania zachowań użytkowników witryn. Pracodawcy często jako jedno z głównych wymagań stawianych kandydatom wskazują znajomość Google Analytics.


Pracodawcy często oczekują także od marketera internetowego umiejętności prowadzenia badań rynkowych oraz zarządzania projektami, budżetami i zespołami.


Najważniejsze informacje o marketingu internetowym w 3 punktach


1. Marketing internetowy to promocja towarów i usług w Internecie. Jego głównym celem jest przyniesienie firmie jak największych zysków. Marketing internetowy jest potrzebny większości firm, dla wielu jest to jedyny sposób na przyciągnięcie klientów.


2. Marketing internetowy ma wiele obszarów. Najpopularniejsze to reklama kontekstowa i ukierunkowana, SEO, SMM i content marketing. Firmy korzystają również z biuletynów e-mailowych, chatbotów, influencer marketingu i wielu innych narzędzi.


3. Za marketing internetowy w firmach odpowiedzialny jest marketer internetowy. Może sam ustawić reklamę lub zarządzać procesami: analizować dane i badania, opracowywać strategie, przydzielać zadania kontrahentom i tak dalej.


111 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page